site-haritasi

Bir web sitesinde yer alan tüm sayfaları içeren XML veya HTML formatındaki listeye ‘Site Haritası’ denir. Site haritası oluşturularak, web sitenizin sayfalarını Google’a bildirmiş olursunuz.

XML haritalarını Google’a bildirerek, sayfanızı tarayan Google botlarına yol göstermiş ve bu şekilde daha hızlı ve daha kolay index almış olursunuz. Ancak bu botlar, siteye yeniden geldiğinde bu sayfaları tarayıp taramayacağı belli değildir. Örneğin; bir alt kategoriyi üst kategoriden daha fazla önemseyebilir veya sizin önemli olan kategoriyi görmezden gelebilir. Bu yüzden, bazı yönlendirmelerin site haritası aracılığıyla yapılması önemlidir.

Ancak, site haritası kullanımı şart değildir. Site haritası barındırmayıp yüksek organik trafik sağlayan siteler de mevcuttur. Yine de, Google’ın son zamanlarda site haritasının önemli bulduğunu belirten açıklamalarından sonra, site haritasının önemli olduğunu söylemekte fayda var.

XML ve HTML site haritalarının farklarına göz atacak olursak;

XML site haritası, arama motorlarına site hakkında daha fazla bilgi vermeye çalışır ve sitenin taranması için yardımcı olur. HTML site haritası ise, özellikle ziyaretçiler için geliştirilmiştir. Ziyaretçilere aradıklarını kolay bir şekilde bulma imkanını sağlama amacını taşımaktadır.

HTML harita, sitenin arayüzünde belirtilir. Ancak, XML harita Google Search Console gibi araçlarla arama motoruna iletilmektedir.

Kısaca; her iki site haritasının da amacı ve faydası farklıdır diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir