google-ilk-sayfa

Google’da ilk sayfada veya ilk sırada çıkmak, reklam veren firmaların cevabını almak istedikleri sorulardan biridir. Teknolojinin gelişmesi ve artık neredeyse tüm reklam ve pazarlama faaliyetlerinin internete taşınması, Google reklamcılığının önemini artırmaya başlamıştır. Markalar artık itibar yönetim planlarını oluştururken, Google’ın kanatlarının altına girmeyi amaçlamakta oldukları için rekabet de artmıştır. Alanınızda en iyi siz de olsanız, firmanızın web sitesi Google aramalarında ilk sırada/sayfada çıkmıyorsa; müşterilerinizin gözündeki itibarınızın pek bir değeri kalmayacaktır. Peki ilk sırada/sayfada çıkmak için neler yapılabilir? Temel olarak bilmeniz gerekenler neler? Yazımızda bunları inceleyeceğiz:

Google’ın Dilinden Konuşun

Google, diğer arama motorlarından farklı olarak; referans site olarak algıladığı sitelerin ilk sıraya çıkmalarını sağlar. Web sitenize ekleyeceğiniz içeriklerin, Google rehbere uygun bir formatta, özgün, profesyonel ve kullanıcı odaklı bir şekilde hazırlanmış olması; belirlediğiniz anahtar kelimelerde ilk sırada/sayfada çıkma sürecinizin hızlanması anlamına gelmektedir. Özellikle kullanıcı odaklılık; yani sitenize gelen ziyaretçilerin istedikleri bilgiye rahat bir şekilde, kısa bir süre içinde ulaşabilmesi için sitenizin optimize edilmiş olması çok önemlidir.

Anahtar Kelime Analizinizi Gerçekleştirin                            

Web sitenizi trafiğini organik olarak artırmak istiyorsanız; kullanıcıların arama yaptıkları anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. İlk sırada/ilk sayfada çıkabilmek için belirlediğiniz anahtar kelimenin uygunluğunu analiz etmeli ve hedeflemelisiniz. Bu kelimelere ek olarak; long tail, uzun öbekli arama sorgularını hedeflemelisiniz.

Site İçi SEO Yapın

İnternet site sayısının her geçen gün artması, arama motoru yazılımlarının yükünü de artırmaktadır. Site için SEO yaparak; arama motoru yazılımlarının teknik açıdan işinin kolaylaşmasını sağlarsınız. Bunun için site içi bağlantılar, dışarı çıkan bağlantılar, H etiketi ve kod kullanımı gibi belli başlı kuralları uygulamanız yeterli olacaktır.

Rakiplerinizi Analiz Edin

En az sizin kadar ilk sırada/sayfada olmak isteyen rakiplerinizi takip etmiyorsanız, onlarla olan rekabetinizin durumunu bilemezsiniz. Gerçek bir rekabet için, sahip oldukları SEO değerlerini, hangi anahtar kelimede hangi sırada yer aldıklarını, hangi sitelerden link aldıklarını bilmeniz gerekiyor. Bunların hepsini yardımcı araçlardan destek alarak öğrenebilir; ilk sıra/sayfa hedefinizi daha gerçekçi bir şekilde gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, aylık SEO raporunuzu hazırlamalı; verilerinizi inceleyerek, mevcut durumunuzu sürekli takip ederek, üzerinde güncellemeler yaparak ilerlemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir