Son yıllarda firmaların, geleneksel kanallardan çok dijital mecralara yöneldiğini görmekteyiz. Her ne kadar, büyük markalar hedef kitlelerine ulaşmada internetin önemini fark etmiş ve uygulamaya geçmiş olsa da, küçük işletmeler henüz dijitale odaklanmamış durumda.

Dijitalin önemini fark edenler, en büyük payı almaya çalışırken; plansız girişimlerde bulunabiliyor ve yanlış stratejiler uygulayabiliyor. Bu da, amacına ulaşmayan harcamaların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Firmaların yatırımları yapılan bu hatalar yüzünden çöpe gitmesine ve hedef kitlenin yapılan faaliyetlerden haber alamamasına neden olmaktadır.

dijital-reklam-hata

İşletmelerin uyguladığı dijital reklam stratejilerindeki hatalara göz atalım:

Dijital reklamların, geleneksel reklamlar gibi değerlendirilmesi

Dijital reklamlarda, müşteri ile çift yönlü bir iletişime girilebilirken; reklamın etkisi marka bilinirliği, müşteri sadakati ile ölçülebilmektedir. Gelenekselde reklamlar tek yönlüdür ve reklamın sonuçları satışlarla ölçülebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı aynı şekilde değerlendirilmemelidir.

Reklamların karışık olması

Geleneksel yazılı reklamlarda sayfanın boş kalmaması gerekirken, dijital reklamlarda uzun ve karmaşık yazılar kullanıcıların ilgisini çekmeyebilir. Kısa ve anlaşılır mesaj ile yorucu olmayan bir tasarım, reklamların başarılı olmasını sağlayabilir.

Müşterinin beklentisini göz ardı etmek

Doğru bir strateji oluşturmak için hedef kitlenizin özelliklerini ve satın alma sürecini takip etmelisiniz. Müşterilerinizin ihtiyaçları, beğenileri ve istekleri bu noktada önem taşımaktadır. Müşterileriniz ile bağlantı kurmanız, yatırımınızın boşa gitmesini önleyebilir.

Kaliteden ödün vermek, miktara önem vermek

İnternet sitenizin trafiğinin ve sosyal medyadaki takipçilerinin artması demek, kaliteli bir web sitenizin olduğunu göstermez. Hedef kitleniz olmayan takipçilere, kalitesiz bir içerik sunduğunuzda başarılı olmayı bekleyemezsiniz. Takipçilerinizi ilgilendiren, kaliteli içeriğe önem vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir