native-reklam

Dijital reklam sektörünün günden güne gelişmesi, reklam gelirlerinin artmasını ve buna bağlı olarak reklam modellerinin de çeşitlenmesini sağlamaktadır. Reklam modellerine eklenen son reklam türlerinden biri de native yani doğal reklamlardır.

Reklam kanallarının artması sebebiyle, müşterilerin çok fazla reklama maruz kalması bazı reklam kanallarının etkisinin azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, Native reklamın çıkış noktalarından biri olmasını sağlamıştır.

Native reklamlar; reklam izlenimi vermeyen, kullanıldığı mecra ile iç içe görünen, eğitici ve öğretici içerikler kullanılarak kullanıcının etkileşime geçmesini sağlayan reklamlardır. Kullanıcıların rahatsız edilmediği bu reklamlarda etkileşim oranı da yüksektir.

Native reklamların içerik pazarlamasından ayrıldığı en önemli konu ise; ücretli reklam alanlarında yayınlanıyor oluşudur.

Native reklamlarda başarılı olabilmek için; faydalı, eğlendirici, özgün içerik girilmesi ve reklamın kullanılacağı alan ile uyumlu olması gerekmektedir.

İstatistiklere bakacak olursak; native reklamlar, banner reklamlara göre %53 daha fazla görüntüleme aldığını, dönüşüm oranlarının %60 arttığı ve marka bilinirliğine olan etkisinin %83’e çıktığını söyleyebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir