Cloud Hosting, son dönemlerde sıklıkla tercih edilmeye başlanmış bir web sitesi barındırma teknolojisidir. Bu sistem, web site ziyaretçilerine daha iyi bir hizmet sunmayı hedeflemektedir. Bu da, fiziksel sunucuya olan ilgiyi azaltmıştır. Cloud Hosting fiziksel sunuculardan farklı olarak, birbirinden bağımsız şekilde çalışarak daha iyi bir performans sunmaktadır.

Özellikle dünya genelinde daha fazla tercih ediliyor olsa da, Türkiye’de de kullanımı artmaya başlamıştır. Ülkemizdeki büyük hosting firmalarından birçoğu Cloud Hosting’i kullanmaktadır. Bu hizmetin yaygınlaşması da, fiziksel sunucuların yaşatmış olduğu dezavantajlardan kaynaklanmaktadır. Örneğin; fiziksel sunuculardaki kesintiler, cloud hosting hizmetinde yaşanmamaktadır.

Cloud Hosting’te birden çok sunucu kullanılmakta ve bu sunucuların birbirleriyle bağlantılı olması sağlanmaktadır. Bu şekilde size en uygun sunucu üzerinden hizmet verir. Sonrasında, belirlenen en iyi sunucu üzerinden site ziyaretçiye sunulur. Ziyaretçi siteye her giriş yaptığında, en uygun sunucunun belirlenmesi ve kaliteli bir ziyaret gerçekleştirilmesi sağlanır. Ziyaretçi bu şekilde, herhangi bir sunucuya bağlı olunduğunda karşılaşabileceği çökmelerden ve kesintilerden Cloud Hosting sayesinde etkilenmemiş olur.

Cloud Hosting kesintisiz ve hızlı bir deneyimin dışında, güvenlik açısından da büyük oranda avantaj sağlamaktadır. Güvenlik konusundaki iyileştirmelerle birlikte zaman içerisinde sistemin eksikleri de tamamlanacak gibi görünüyor. İlerleyen yıllarda ise Cloud Hosting en çok tercih edilen hizmetlerden biri olmaya aday!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir